Podlaha

Nivelace, lepení a spárování dlažby

1. POSOUZENÍ PODKLADU: nejprve musíme provést posouzení podkladu, ne všechny povrchy jsou vhodné k nivelování. Podklad musí být dostatečně pevný a únosný, na jeho povrchu se nesmí vyskytovat nesoudržné částice (prach, cementové a vápenné mléko atd.). Je naprosto nezbytné z podkladu odstranit zbytky lepidel, vosků, laků, mastnoty a dalších nečistot, které snižují přídržnost samonivelační hmoty (obroušením, tryskáním a vysátím). 

2. PENETRACE PODKLADU, vytvoření adhezního můstku: penetrování je jednou z nejdůležitějších prací při přípravě podlahy. Penetrace částečně uzavírá póry, snižuje prašnost a nasákavost, zlepšuje povrchovou pevnost podkladu, zvyšuje přídržnost vyrovnávací hmoty k podkladu – funguje jako adhezní můstek, brání úniku vody do podkladu, sjednocuje savost podkladu. Náklady na penetraci se několikanásobně vrátí v úspoře nivelační hmoty (pokud nedostatečně penetrujeme, voda se při nivelování vsakuje do podkladu a významně roste spotřeba nivelační hmoty. Dochází samozřejmě ke znehodnocení výsledného díla). Podle podkladu použijeme na savé podklady (beton) PE 280 nebo 280 H, na nesavé podklady (dlažba, teraso) a na problematické podklady (podklad se zbytky lepidel) BHP 080. Materiály naneseme válečkem, nebo štětcem a necháme řádně vyschnout. 

3. NAVÝŠENÍ PODKLADU: v případě nutnosti použijeme rychlobeton C 30.

4. NIVELACE: dle požadavků na vlastnosti výsledné podlahy vybereme správnou nivelační hmotu. Hobby ZL 670 (lehce namáhané prostory), profi ZL 770 (pod měkké krytiny), mikrotechnologie ZL 870 (izolační vlastnosti), profi ZL 970 (univerzální), Hi-tech technologie RTN 2020 (exteriér, zatěžované prostory), AN 100 (stěrka na anhydritové podklady). 

 

Vybranou nivelační hmotu rozmícháme míchadlem v přesném množství vody, které přísluší každé stěrce. Nivelační hmotu vylijeme na podklad, dle požadavků roztáhneme nerezovým zubovým hladítkem, odvzdušníme ježkem a necháme v konstantních podmínkách tuhnout. Aby se předešlo vzniku trhlin ve vyrovnávací hmotě, je potřeba přiznat konstrukční dilatace podkladu, provést dilatační spáru po celém obvodu místnosti, kolem potrubí, kanálů, sloupů a velké plochy rozdělit na pole velikosti cca 6 x 6 m. Dilatace se provede pomocí pěnové pásky nebo prořezáním do čerstvě zatvrdlé vyrovnávací hmoty. Během schnutí je potřeba zamezit přímému slunečnímu záření, průvanu a teplotním výkyvům. 

5. LEPENÍ NÁŠLAPNÝCH VRSTEV: podle druhu nášlapné vrstvy použijeme vhodné lepidlo BRALEP.

6. SPÁROVÁNÍ: spárování provedeme dle šíře spáry pomocí SP 15 – 15 mm spáry, případně SP 6 – 6 mm spáry.

Související produkty

Rychleschnoucí disperzní penetrační nátěr pro všechny druhy nasákavých podkladů (betonové, cementové, anhydritové, sádrové, vápenné, cihlové).

Vysoce kvalitní flexibilní cementové lepidlo vhodné k lepení všech obkladů a dlažeb do interiéru i exteriéru. Pro vysoce namáhané podlahy, podlahy se zabudovaným topením a jiné.

Jemná kvalitní spárovací hmota k vyplnění spár o šířce 1 – 6 mm mezi keramickou mozaikou, obklady a dlaždicemi v interiéru i exteriéru. Vhodná i na plochy vystavené tepelným změnám.

Disperzní penetrační bezrozpouštědlový nátěr s obsahem křemičitého písku k úpravě nesavých, hladkých a hutných podkladů (beton, umakart, obklady a dlažby). Vytváří adhezní můstek.

Mrazuvzdorná rychletvrdnoucí samonivelační vyrovnávací hmota pro vyrovnání cementových a betonových podlah v interiéru i exteriéru. Výborný rozliv, vysoká pevnost.

Jemná samonivelační vyrovnávací hmota pro plošné vyrovnání cementových a betonových podlah ve vnitřních suchých prostorech. Vynikající rozliv, povrch se sníženou nasákavostí.

Profesionální cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí. Pro všechny typy obkladů a dlažeb včetně velkoformátových, ve vnitřním i vnějším prostředí.

Kvalitní spárovací hmota určená k vyplnění spár o šířce 4 – 15 mm mezi keramickými obklady a dlaždicemi v interiéru i exteriéru. Vhodná i na plochy vystavené tepelným změnám.

Mrazuvzdorný rychlobeton pro vytvoření potěrů s rychlým úbytkem vlhkosti a vysokým nárůstem počáteční pevnosti. Vhodný do interiéru i exteriéru, ideální pro navýšení podkladu.

Kvalitní cementové lepidlo vhodné k lepení a stěrkování perlinky a k lepení obkladového polystyrenu. K použití ve vnitřním i vnějším prostředí.

Jemná samonivelační vyrovnávací hmota s mikrotechnologiemi pro plošné vyrovnání betonových a anhydritových podlah. Výborný rozliv, zrychlené schnutí. Snižuje hlučnost.

Profesionální samonivelační vyrovnávací hmota pro plošné vyrovnání betonových a anhydritových podlah. Zrychlené schnutí, vysoká pevnost. Vhodná i pod parkety.

Extra kvalitní a ekonomicky výhodné cementové lepidlo na stěrkování a dlažbu. Vhodné i k lepení polystyrenu, minerální vaty a stěrkování perlinky. K použití ve vnitřním i vnějším prostředí.

Samonivelační vyrovnávací hmota na sádrové bázi pro plošné vyrovnání betonových a anhydritových podkladů v interiéru. Vynikající rozliv, bez smrštění.

Ryhletvrdnoucí cementové lepidlo se sníženým skluzem k lepení všech typů obkladů a dlažeb v interiéru i exteriéru včetně extrémně nenasákavých prvků . Pochozí již po 3 hodinách.